×

Co zrobić, gdy rozwód ma wpływ na Twoją nieruchomość i hipotekę?

dłonie mężczyzny i kobiety, na każdej z nich namalowany czerwony krzyżyk - symbol rozwodu

Co zrobić, gdy rozwód ma wpływ na Twoją nieruchomość i hipotekę?

Przechodząc przez rozwód, gdy jesteś właścicielem domu i macie kredyt hipoteczny razem, to może to być wyjątkowo kłopotliwe. Ale jednym z największych punktów dyskusji jest los nieruchomości, w której mieszka rodzina. Po zainwestowaniu czasu i zbudowaniu wspomnień, nie wspominając już o tym, że dzieci mogą uczęszczać do lokalnej szkoły znajdującej się w pobliżu domu rodzinnego, nie jest zaskoczeniem, że rozwód i separacja wiążą się z wysokim poziomem zmartwień i niepokoju.

Porozmawiaj z dostawcą usług hipotecznych

Jak zawsze, gdy sytuacja finansowa ulega zmianie i negatywnie wpływa na Twoje dochody, niezwykle ważne jest, aby jak najszybciej porozmawiać z dostawcą kredytu hipotecznego. Będą oni w stanie omówić Twoje opcje i przedstawić zalecenia dotyczące dalszego postępowania.

Dostawcy kredytów hipotecznych stają się bardziej wyrozumiali dla rozwodów. Może to również pomóc w twojej sytuacji, jeśli sporządziłeś pełny budżet, aby zilustrować, że stać cię na przedłużone spłaty kredytu hipotecznego.

Kontynuuj spłacanie kredytu hipotecznego

Bardzo ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest kontynuowanie spłacania kredytu hipotecznego po rozwodzie z partnerem. Wspólna hipoteka oznacza, że oboje jesteście odpowiedzialni za dług, i to do czasu, aż hipoteka zostanie całkowicie spłacona lub przeniesiona na nazwisko tylko jednej strony, niezależnie od tego, czy nadal mieszkacie w tej samej nieruchomości, czy nie.

Oznacza to, że bardzo ważne jest dokonywanie spłat do czasu podjęcia decyzji, co zrobić, ponieważ popadnięcie w zaległości może zaszkodzić kartotece kredytowej Twojej i i tej drugiej osobie.

Nadanie priorytetu dzieciom i ich potrzebom

Większość osób, które się rozwodzą, nie idzie na rozprawę sądową, aby rozstrzygnąć spory finansowe. Jednak zawsze dobrze jest zrozumieć, co sądy postanowią w odniesieniu do domu rodzinnego.

Jeśli mają Państwo dzieci, sąd weźmie pod uwagę fakt, że potrzebują one odpowiedniego i bezpiecznego miejsca do życia z każdym z rodziców. Wynik będzie również zależał od Państwa osobistych okoliczności.

Jako rodzice, zawsze ważne jest, aby potrzeby dzieci były najważniejszym priorytetem podczas rozwodu, ponieważ to ich przyszłość będzie dotknięta w wyniku separacji. Oznacza to, że należy starać się zakłócać ich spokój w jak najmniejszym stopniu.