×

Tendencje na rynku nieruchomości

Tendencje na rynku nieruchomości

W ostatnich latach mieliśmy i będziemy mieli do czynienia z kilkoma zjawiskami na rynku nieruchomości, które są następstwem rosnących cen. Po pierwsze następuje przeniesienie popytu z dzielnic centralnych do peryferyjnych i podmiejskich, gdzie ceny są niższe. Zjawisko to będzie się nasilać, jeśli w dużych miastach pojawią się sprawne rozwiązania komunikacyjne (obwodnice, autostrady, kolej podmiejska). Sprawdź: Mieszkania Bydgoszcz

Ceny za metr kwadratowy

Po drugie ze względu na to, że koszt budowy metra kwadratowego domu jednorodzinnego zarówno w systemie gospodarczym, ale także przez firmy budowlane, jest niższy niż koszt zakupu metra mieszkania, część nabywców zdecyduje się na budowę lub zakup domu pod miastem. Dodatkowym argumentem „za” będzie możliwość uzyskania na ten cel kredytu z dopłatą do odsetek. Skutkiem tego będzie niewątpliwie wzrost cen działek budowlanych.

Zmiana preferencji kupujących

Trzecie zjawisko to możliwa zmiana preferencji kupujących. Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe. Wynika to oczywiście z faktu, iż chcemy mieszkać możliwie wygodnie. Jednak równie dobrze determinantą tego wyboru może być fakt, iż zdolność kredytowa przeciętnie zarabiającego Polaka pozwala na zakup dwóch pokoi. Jako że ceny wzrosły znacząco w stosunku do zmiany zdolności kredytowej, bardzo prawdopodobne jest, że część kupujących będzie musiała zdecydować się na kawalerki i w ten sposób popyt na nie wzrośnie.