Czy warto spieszyć się z decyzją kredytu hipotecznego?

pieniądze i rośliny, w tle drzewa

Czy warto spieszyć się z decyzją kredytu hipotecznego?

Inwestorzy uważają, że Polska odnotuje znaczny wzrost cen na rynku nieruchomości na wzór innych państw, które przystąpiły do Unii Europejskiej. W największych miastach ceny mieszkań drastycznie rosną; sytuacja w najbliższych latach raczej się nie zmieni, gdyż deweloperzy nie nadążają z nowymi inwestycjami.

Co prawda, co roku oddaje się coraz więcej mieszkań, ale brak siły roboczej (robotnicy budowlani wyjeżdżają za granicę, gdzie zarabiają znacznie więcej) i długotrwałe przygotowania deweloperów do inwestycji (brak planów zagospodarowania terenów) gwarantują, że sytuacja przez wiele lat istotnie się nie zmieni. Ceny mieszkań będą więc rosły, a warunki sprzedaży dyktować będą deweloperzy. Nie odstrasza to jednak kupujących. Klienci coraz częściej wpłacają pieniądze zaliczkowo już przy podpisywaniu „umów rezerwacyjnych”, które nie gwarantują zazwyczaj ani ceny docelowej, ani terminu oddania mieszkań do użytku.

 

Zakup mieszkania – świetna inwestycja?

 

Za sprawą kredytu hipotecznego zakup mieszkania lub domu od dewelopera, spółdzielni mieszkaniowej lub osoby prywatnej finansowany jest w całości przez bank. Zabezpieczeniem kredytu jest właśnie to samo mieszkanie – bank wpisany zostaje na hipotekę. Tak więc nie jest już potrzebny wkład własny; nie są też konieczne zabezpieczenia majątkowe ani poręczenia, które tak dotkliwie utrudniały uzyskanie tradycyjnego kredytu. W dodatku, kredyt hipoteczny rozłożony jest zazwyczaj na kilkanaście lat, a poszczególne raty są nisko oprocentowane.

 

Dlaczego bank tak chętnie udziela kredyt hipoteczny pod zakup mieszkania?

 

Ponieważ ryzykuje niewiele. Jeśli trafi na nierzetelnego lub niewypłacalnego klienta, który nie jest w stanie spłacać rat kredytu, wtedy mieszkanie przejęte zostaje przez bank i zazwyczaj sprzedawane jest po cenie wyższej niż w dniu jego zakupu za sprawą dynamicznego wzrostu cen nieruchomości. Bank więc zarabia zarówno wtedy gdy klient na czas spłaca raty, ale także wtedy gdy nowy właściciel mieszkania staje się niewypłacalny. Nic nie wskazuje na to, aby mieszkania w najbliższych latach traciły na wartości, więc banki nadal chętnie będą udzielać kredyty hipoteczne; oczywiście nie każdemu – bank nie zapomni dogłębnie sprawdzić Twoją historię.