Kredyt hipoteczny – 25 lat strachu o utratę pracy?

kobieta szczęśliwa po wzięciu kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny – 25 lat strachu o utratę pracy?

Bank zazwyczaj oferuje możliwość ubezpieczenia ryzyka od utraty pracy. Wtedy płacisz niewielką składkę ubezpieczeniową, ale dzięki ubezpieczeniu bank będzie mógł wstrzymać pobieranie rat spłaty kredytu w czasie gdy pozostajesz bez dochodów – zazwyczaj spłacanie kredytu zawieszone zostaje w takiej sytuacji na kilka lat. Co więcej, kupując mieszkanie na kredyt hipoteczny oczywiście możesz w dowolnym momencie zdecydować się na jego wynajęcie. Jeśli twoja nieruchomość jest atrakcyjna, kwota którą uzyskasz z najmu zapewne wystarczy na pokrycie bieżących rat spłaty kredytu.

 

Kredyt hipoteczny – jak zacząć?

 

Przed wyborem konkretnej nieruchomości powinniśmy sprawdzić swoją zdolność kredytową. Wbrew pozorom, bank udzielając kredyt hipoteczny może zaoferować nam budżet znacznie wyższy niż spodziewalibyśmy się tego jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Przy określaniu zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę dochody kredytobiorcy, ilość osób w gospodarstwie domowym, koszty utrzymania. Oceniając naszą zdolność kredytową bank wyliczy odsetki od kredytu i wysokość rat oraz terminy spłat. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę koszty notarialne, czy koszty wykończenia (gdy kupujemy mieszkanie w stanie surowym).

 

Zakup mieszkania – jak zacząć?

 

Jeżeli już upatrzyłeś sobie konkretne mieszkanie, sprawdź informacje na temat dewelopera (jeśli kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym); sprawdź też księgę wieczystą, aby upewnić się kto jest wpisany na hipotekę. Czasem okazuje się na przykład, że deweloper nie jest jedynym właścicielem terenu, na którym budowane są mieszkania, a wtedy nawet do kilku lat może opóźnić się podpisanie aktu notarialnego. Sprawdź kto jest zameldowany w mieszkaniu. Upewnij się też, czy mieszkanie zostało przyłączone do sieci energetycznej i wodociągowej (w przeciwnym wypadku czekają na ciebie dodatkowe koszty i miesiące oczekiwania). Warto również dowiedzieć się czy w najbliższym sąsiedztwie nie są planowane kolejne inwestycje – które mogłyby sprawić, że mieszkanie w ich pobliżu stałoby się uciążliwe (hałas, remont dróg, etc.).

Pamiętaj, że bank udzielając kredyt hipoteczny bierze pod uwagę również atrakcyjność rynkową nieruchomości, którą sobie upatrzyłeś. Dla banku ważne jest to, czy łatwo będzie sprzedać twoje mieszkanie, jeśli staniesz się niewypłacalny. Tak więc o wiele chętniej bank przyzna ci kredyt hipoteczny nawet na przepłacone mieszkanie zlokalizowane w prestiżowej dzielnicy jednego z największych miast, niż na tanie mieszkanie w miejscowości z dala od centrum miasta.