Praca projektanta wnętrz – jak rozpocząć karierę w tym zawodzie?

Praca projektanta wnętrz – jak rozpocząć karierę w tym zawodzie?

Obecnie coraz więcej ludzi korzysta z pomocy architekta lub projektanta wnętrz. Sprawdź, jak zostać projektantem wnętrz, a także jakie kwalifikacje i umiejętności są potrzebne do wykonywania tego zawodu.

Jak zostać projektantem wnętrz bez studiów

Architekt wnętrz to zawód, który nie jest regulowany, a do jego wykonywania nie jest potrzebne wykształcenie wyższe. Ukończone studia nie stanowią podstawy do nadania uprawnień budowlanych, dzięki którym można na przykład ingerować w położenie ścian działowych. Sprawia to, że każdy projekt, wiążący się ze zmianą ich położenia, musi zostać zaakceptowany przez uprawnioną osobę. Projektowanie wnętrz to czynność, którą można wykonywać między innymi po ukończeniu odpowiedniego kierunku w szkołach policealnych, jednak wyższe wykształcenie kierunkowe poszerza horyzonty i dodaje wiarygodności w oczach klienta.

 

Reklama: https://jamula-wnetrza.pl/

 

Projektant wnętrz jaka szkoła

Architekturę wnętrz można studiować m.in. na: politechnikach, akademiach sztuk pięknych, a także prywatnych uczelniach. Tego typu studia można realizować niemal w każdym dostępnym trybie – dziennym, wieczorowym i zaocznym, jednak należy mieć na uwadze, że oprócz wyników matury uwzględnia się także uzdolnienia plastyczne kandydatów. Najczęściej przyszły architekt wnętrz musi zdać egzamin z rysunku lub dostarczyć teczkę z pracami. Wykształcenie i zdobywanie nowych umiejętności to jeden z elementów, które wpływają na sukces w branży, jednak w każdym zawodzie potrzebne są także odpowiednie cechy charakteru. Otwartość, odporność na krytykę, cierpliwość, odpowiedzialność i rzetelność to cechy, którymi powinien charakteryzować się dobry projektant wnętrz. Rzeszów to miasto, w którym można znaleźć nie tylko kierunki architektoniczne, ale także różnego rodzaju kursy i szkolenia z tego zakresu, dlatego warto poszerzać swoje horyzonty właśnie w tym miejscu.

Projektant wnętrz co trzeba umieć

Projektowanie wnętrz nie wymaga zdobycia wyższego wykształcenia, jednak ważne jest posiadanie wrażliwości artystycznej i zaznajomienie się z niektórymi technikami architektury – dlatego dobrze jest ukończyć studia plastyczne. W pracy dekoratora wnętrz bardzo istotne jest zdobywanie nowych doświadczenia, nieustanne doszkalanie się i poznawanie nowych trendów. Przyszły architekt wnętrz powinien przede wszystkim posiadać duże wyczucie estetyczne, a także być obdarzony zmysłem wnętrzarskim. W tym zawodzie ważne jest także przykładanie uwagi do najmniejszych detali – bo to one sprawiają, że wnętrze wygląda estetycznie.