Joga w ciąży – jakie asany wybrać?

Joga w ciąży – jakie asany wybrać?

Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety, w którym przygotowuje się nowej roli. To powinien być czas troski o umysł i ciało, w którym zachodzą znaczące zmiany. Dobrze zadbać o siebie wybierając aktywności, które pomogą nam pozostać w dobrej kondycji. Pomoże nam w tym praktykowanie jogi, która będzie doskonałym uzupełnieniem szkoły rodzenia, zadba o nasz kręgosłup oraz pozwoli zredukować stres.

Reklama: Joga Warszawa

Czy praktyka jogi jest bezpieczna w ciąży?

To właśnie joga jest najczęściej polecana kobietom w ciąży jako bezpieczna aktywność fizyczna. W sekwencjach przewidzianych dla kobiet w ciąży pojawiają się odpowiednio dobrane asany połączone ze świadomym oddechem w tempie indywidualnie dostosowanym do każdej kobiety. Oczywiście przyszła mama powinna praktykować uważnie nie forsując ciała nadmiernym tempem czy wysiłkiem. Do praktyki joga dla kobiet w ciąży można dołączyć na każdym etapie ciąży, nawet jeśli wcześniej nie praktykowałaś jogi. Joga przynosi również równowagę psychiczną i pozwala łatwiej zaakceptować i zrozumieć zachodzące ciele zmiany.

Jak ćwiczyć?

W trakcie ciąży należy wzmocnić mięśnie oraz rozluźnić i rozciągnąć ciało. Okres 9 miesięcy oraz poród to bardzo obciążający czas dla organizmy kobiety, zwłaszcza dla kręgosłupa. Joga potrafi przynieść również ulgę przy bólach brzucha czy porannych mdłościach. Praktyka jogi w ciąży to nie tylko asany, ale także praca z oddechem, która bardzo przyda się w trakcie porodu.

Wybór asan powinien być indywidualnie dopasowany do trymestru ciąży oraz stanu zdrowia. Jeśli nie praktykowałaś wcześniej jogi najlepiej rozpocząć praktykę w szkole jogi, na zajęciach dedykowanych kobietom w ciąży. Strony Internetowe oferuje praktykę indywidualną, która wesprze przyszłą mamę w codziennych trudach.

Pierwszy trymestr to burza hormonalna i wiele przykrych dolegliwości, z którymi nie zawsze łatwo sobie poradzić. W tym czasie jest jednak podwyższone ryzyko poronienia, dlatego jeśli nie miałaś wcześniej do czynienia z jogą, zacznij od drugiego trymestru lub po prostu poświęć swoją uwagę technikom oddechowym oraz pozycjom relaksacyjno – rozluźniającym. Joga przychodzi na ratunek łagodząc zawroty głowy, bóle brzucha, kręgosłupa czy miednicy. Praktyka jogi i oddechu przynosi ulgę w wahaniach nastroju i obniża poziom stresu. Z każdym miesiącem maleństwo rośnie i często w ostatnim trymestrze ciąży zaczyna uciskać na przeponę co utrudnia oddychanie. Warto poświęcić czas na naukę kontrolowania oddechu, by później zmniejszyć dyskomfort wywołany uciskiem. W trakcie praktyki wybieraj otwarte pozycje, które nie uciskają brzucha oraz nie obciążają nadmiernie mięśni podbrzusza. Zrezygnuj z pozycji odwróconych, mocnych skrętów i głębokich wygięć. Słuchaj swojego ciała i wykonuj tylko te asany, które nie powodują dyskomfortu w ciele.